Piątek , 5 marzec 2021
Imieniny Adrian, Fryderyk, Teofil, Aurora, Oliwia
11:28

Aktualności

Częściowa emerytura rolnicza.



Z dniem 1 stycznia 2013 r. wprowadzono możliwość przejÅ›cia, przed osiÄ…gniÄ™ciem wieku emerytalnego, na częściowÄ… emeryturÄ™ rolniczÄ…. Z takiej możliwoÅ›ci mogli skorzystać mężczyźni, którzy osiÄ…gnÄ™li wiek 65 lat i posiadali co najmniej 40 letni okres podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu.

Dla kobiet Å›wiadczenie to byÅ‚oby dostÄ™pne od 2021 r. (po speÅ‚nieniu warunków dot. wieku 62 lat i podlegania rolniczemu ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez co najmniej 35 lat).
W zwiÄ…zku z obniżeniem wieku emerytalnego od dnia 1 października 2017 r.(do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn) częściowa emerytura rolnicza nie bÄ™dzie przyznawana. Natomiast częściowe emerytury rolnicze przyznane przed dniem 1 października 2017 r. Kasa zamieni z urzÄ™du – od tej daty – na emeryturÄ™ rolniczÄ… w powszechnym wieku emerytalnym.
Emerytura rolnicza w powszechnym wieku emerytalnym skÅ‚ada siÄ™ z części skÅ‚adkowej i części uzupeÅ‚niajÄ…cej. Część skÅ‚adkowa jest wypÅ‚acana zawsze, natomiast wypÅ‚ata części uzupeÅ‚niajÄ…cej ulega zawieszeniu, jeżeli emeryt nie zaprzestaÅ‚ prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej. Nie dotyczy to sytuacji, gdy emeryt prowadzi dziaÅ‚alność rolniczÄ… z małżonkiem podlegajÄ…cym ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu z mocy ustawy, gdyż wówczas wypÅ‚ata części uzupeÅ‚niajÄ…cej nie zostanie zawieszona.

W zwiÄ…zku z tym, jeżeli emeryt nie zaprzestaÅ‚ prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej – z wyjÄ…tkiem sytuacji, o której mowa powyżej – to Kasa, przyznajÄ…c emeryturÄ™ rolniczÄ… od 1 października 2017 r., zawiesi wypÅ‚atÄ™ części uzupeÅ‚niajÄ…cej.
PodjÄ™cie wypÅ‚aty części uzupeÅ‚niajÄ…cej emerytury rolniczej nastÄ…pi po zaprzestaniu przez emeryta prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej – od miesiÄ…ca, w którym zostanie dostarczony do Kasy dokument potwierdzajÄ…cy ten fakt.

Uznaje siÄ™, że emeryt zaprzestaÅ‚ prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej, jeżeli ani on, ani jego małżonek nie jest wÅ‚aÅ›cicielem (wspóÅ‚wÅ‚aÅ›cicielem) lub posiadaczem gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym (tj. o powierzchni użytków rolnych przekraczajÄ…cych 1 ha fizyczny lub przeliczeniowy) i nie prowadzi dziaÅ‚u specjalnego.
Zaprzestanie prowadzenia dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej może być dokonane poprzez zawarcie w formie aktu notarialnego jakiejkolwiek, dopuszczalnej prawem cywilnym, umowy (darowizny, sprzedaży, o dożywocie) przenoszÄ…cej wÅ‚asność i posiadanie gospodarstwa rolnego na peÅ‚noletniÄ… osobÄ™ bÄ…dź wydzierżawienie na podstawie umowy pisemnej, zawartej co najmniej na 10 lat i zgÅ‚oszonej do ewidencji gruntów i budynków, osobie nie bÄ™dÄ…cej:

a)    małżonkiem emeryta lub rencisty,
b)    jego zstÄ™pnym lub pasierbem,
c)    osobÄ… pozostajÄ…cÄ… z emerytem lub rencistÄ… we wspólnym gospodarstwie domowym,
d)    małżonkiem osoby, o której mowa w lit. b lub c.

Dopuszcza siÄ™ również zawarcie umowy dzierżawy z dzieckiem, przy czym rodzice wydzierżawiajÄ…c gospodarstwo rolne dziecku sÄ… zobowiÄ…zani do zÅ‚ożenia oÅ›wiadczeÅ„ o nieprowadzeniu dziaÅ‚alnoÅ›ci rolniczej na tym gospodarstwie.

Podstawa prawna:
  • ustawa z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu spoÅ‚ecznym rolników (Dz. U. z 2016 r. poz. 277 z późn. zm.),
  • ustawa z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu UbezpieczeÅ„ SpoÅ‚ecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2017 r. poz. 38).

Przekazano za pośrednictwem OR KRUS w Bydgoszczy

Data utworzenia: 14.09.2017

inne aktualności

Ilość odsłon 10408997